Logopeda
Logopeda w Szkole Podstawowej nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dzierżoniowie
Rodzicu, nawiąż współpracę z logopedą w roku szkolnym 2023/2024
Logopeda w szkole przeprowadza przesiewowe badania logopedyczne i o ich wyniku informuje rodziców dziecka oraz wychowawcę. Z wymagającymi logopedycznego wsparcia dziećmi podejmuje zajęcia i wówczas przekazuje opiekunom dziecka wiedzę, jak mają prowadzić ćwiczenia logopedyczne w domu. Logopeda wskazuje na kolejność utrwalania głosek, pokazuje jak usprawniać aparat mowy, jak kształtować prawidłowy tor oddechowy, jak wywołać daną głoskę, przekazuje ćwiczenia, które mają ułatwić nabytą umiejętność.
Bywa i tak, że przed podjęciem ćwiczeń lub w ich trakcie prosi o konsultację u innego specjalisty. Konsultacje takie mają na celu objęcie dziecka jak najlepszą formą pomocy.
Niezależnie od formy udzielanej pomocy rodzice dziecka powinni kontaktować się z logopedą. W naszej szkole możliwy jest kontakt osobisty, telefoniczny lub poprzez „librusa”, Taka współpraca jest niezbędnym czynnikiem osiągnięcia przez dziecko dobrych wyników.
Proszę pamiętajcie - ćwiczenia w domu wyrabiają w dziecku nawyk poprawnej wymowy. Systematyczność prowadzi do sukcesu. Im wcześniej nauczymy dziecko prawidłowej wymowy, tym mniej problemów pojawi się w przyszłości.
Warto sobie uświadomić, że terapia nie musi być przykrym obowiązkiem. Ćwiczenia logopedyczne w domu mogą być świetną formą kontaktu rodzica z dzieckiem i jednocześnie chwilą przyjemnego relaksu. Każdy podjęty wysiłek należy nagradzać drobną przyjemnością: uśmiechem, buziakiem, spacerem, łakociami. Ćwiczenia można wplatać w codzienne wspólne czynności, posiłki i domowe rytuały. Ważne jest, aby obie strony (i rodzic, i dziecko) czerpały radość i satysfakcję z tej formy bycia razem.
W ramach zajęć logopedycznych dzieci wykonują liczne ćwiczenia, mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy i wad wymowy. Są to ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową. Podstawę ćwiczeń stanowi usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, czyli języka, warg, podniebienia miękkiego, policzków.
Reedukacja wad wymowy obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych, a następnie ich utrwalanie w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej. Zajęcia logopedyczne mają na celu także wzbogacanie słownictwa o nowe pojęcia, doskonalenie umiejętności budowania swobodnych wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.
Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi. Ograniczajcie do minimum przesiadywanie w wirtualnym świecie szklanego ekranu.
Polecam stronę Logopedii Praktycznej.
https://www.logopediapraktyczna.pl/prawidlowe-wzorce-mowy/
Oczywiście jestem do państwa dyspozycji. Anna Żurawińska
Europejski Dzień Logopedy
Sasza szedł suchą szosą.
Czy tata czyta cytaty Tacyta ?
Zabawa w Europejskim Dniu Logopedy była wspaniała.
Na zajęciach z logopedą czeka Was o wiele więcej.
Godziny pracy
Czwartek 11.30 do 14.30
Piątek 9.50 do 10.35 oraz 11. 30 do 12.15.